מבנה ארגוני

פעם הייתי קצת ביקורתית ביחס לעיסוק במבנים ארגוניים. היה לזה ניחוח מחשיד של אדם חיצוני, תועלתן וציני, שבא להזיז אנשים מצד לצד, להביא לפיטורים של אחרים תחת הכותרת היבשה "התייעלות", ולקטוף צ'ק שמן בתמורה לחורבן שיצר. במשך השנים נוכחתי להבין כמה חשוב המבנה הארגוני. כמה צרות מתרחשות כאשר הוא מוטעה או לא קיים. כמה פתרונות מערכתיים, בינאישיים ואישיים מתגלים כאשר נשאלות שאלות נבונות ואוהדות ונערכות התזוזות הנכונות.

אז מה זה מבנה ארגוני?

מבנה הארגון הוא מערך התפקידים בארגון, אופי פריסתם ויחסי הגומלין ביניהם.

המבנה מכוון את הפעילות בארגון ומגדיר מי עושה מה, מי נותן שירות למי ומי מנהל את מי.  

נגזרת ממנו חלוקת התפקידים, ביזור הסמכויות, תחומי העיסוק ואופי התנועה של אנשים ושל משאבים בארגון.

כשהמבנה נגזר מתוך החזון והאסטרטגיה ונבחן מחדש אחת לתקופה, גדלים הסיכויים שהוא ישרת את המטרות ויהיה דינאמי ומותאם למציאות. יש ארגונים שבהם המבנה הארגוני הופך להיות המטרה ומנגנונים שלמים נבנים על מנת לוודא  את שימורו, במקום שהמבנה יהיה רק אמצעי להשגת המטרות. 

מבנה ארגוני נותן מענה לשאלות של אפקטיביות ותכלית. הוא מסדיר שאלות של יחסים בינאישיים, שיקולים פוליטיים, דפוסים חברתיים ושאר השפעות, שהן חשובות לארגון אך אנו מעדיפים שהן לא ינהלו אותנו. מבנה ארגוני  מסדיר הרבה רעשים והפרעות מעכבות. 

באיזו מידה ברור לכם המבנה של הארגון שלכם?

עד כמה בהירה לכם חלוקת התפקידים? אילו מרכיבים  של התפקיד שלכם מובנים לכם ולכולם ואילו חלקים נוטים להיות מקור לקונפליקטים ולעימותים?

ככל שאנו פוגשות יותר ארגונים בשנים שבהן אנו עוסקות בייעוץ ארגוני, אנו משתאות שוב ושוב מהעוצמה של השפעת המבנה הארגוני על הפרט. אנו עדות שוב ושוב למצבים שבהם אנו מטפלות במבנה הארגוני ועל ידי כך הפרט מרגיש עצמו מטופל  אישית. טיפול במבנה הארגוני שלכם עשוי להפתיע גם אתכם. כביכול בסה"כ פותחים  מחלקה חדשה, סוגרים מחלקה אחרת, מוסיפים מנהל ביניים ומעבירים בעל תפקיד למחלקה אחרת, ולפתע אנשים מדווחים שסוף סוף רואים אותם, שתהליכים שנתקעו שנים מתחילים לזוז, שהתוצאות מגיעות מהר יותר ובאיכות גבוהה יותר ושפחות דברים נשמטים בין הכיסאות.

האם אתם מרגישים לעיתים קרובות שהגיע הזמן לעשות שינוי בחלוקת התפקידים? האם נראה לכם שהשינויים הטכנולוגיים שהוכנסו בשנים האחרונות מייתרים (מלשון מיותר) תפקידים מסוימים והולידו צורך בתפקידים אחרים? האם השינויים הפרסונליים שהתרחשו סביבכם שמים סימן שאלה על מבנים ועל חלוקות תפקידים מסורתיות? נשמח לעזור.

דברו איתנו 🖐

התחדשנו לאחרונה